Aktualności
Historia
Ludzie
Modele
Porady
Ciekawostki
W warsztacie
Nasze lotnisko
Galeria
Linki

NawigacjaAVIA / Ludzie
Wojciech Drwal

wojciech_drwal.jpgRocznik 1957 Modelarstwem zajmuję się od roku 1972 z małymi przerwami. Od kilku ostatnich lat raczej latam niż buduję. Technika sprawiła że teraz można dłużej latać niż budować. W tej chwili posiadam Easy Glider pro, YAK-54, Fantic 3D, Proxima 2.60m, ESA - TW10, Dwupłat Eagle acrobatic micro, Decathlon, F3A Rainbow oraz kilka helikopterów Lama II, Align Trex 250, Blade SR, Aparatura SPECTRUM DX7. Prowadzę sklep modelarski w Tarnowie- KWANT Także jestem czynnym krótkofalowcem w tarnowskim klubie Tarnów- Ham SP9W

 
Leszek Zborowski

leszek_zborowski.jpg

Rocznik 1960, tarnowiak z urodzenia i zamieszkania. Absolwent I LO (1979) 
a następnie Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (1984), Wydziału 
Nawigacyjnego. Potem rozpocząłem pracę w zawodzie, początkowo w PLO, a 
następnie u armatorów zagranicznych. Od kilkunastu lat pracuję dla 
francuskiej firmy DELMAS, obecnie będącej częścią grupy CMA CGM - 
trzeciego przewoźnika kontenerowego na świecie. DELMAS jest od początku 
związany z rynkiem afrykańskim, i moja praca zwykle zahacza o ten 
kontynent. Stad i statki raczej średniego rozmiaru, takie, które mogą 
wchodzić do tamtejszych portów. Firmowe giganty nie mają czego tam szukać.
Dwóch dorosłych już synów (bliźniaków), jeden to geodeta a drugi wybrał 
moją ścieżkę zawodową. Obaj dzisiaj raczej pasywni w swoich niegdyś 
poważnych zainteresowaniach modelarskich - ale nieobojętni, pewnie kiedyś 
wrócą...
Zainteresowania - oprócz tego, że wróciłem do modelarstwa, chętnie żegluję 
(pod żaglami i raczej na śródlądziu, morza wystarczy w pracy), jeżdżę 
motocyklem, lubię góry latem i zimą. Generalnie, z wielką sympatią odnoszę 
się do wszelkiej maści hobbystów i tzw. "pozytywnie zakręconych", szanuję 
pasje i zainteresowania inne niż kanapa + tv.

 
Jacek Tabor

tabor_jacek.jpg

Rocznik 1977 ukończył AHG na wydziale Geologii, geofizyki i ochrony środowiska

z zawodu inż geofizyk pracuje w Geofizyce Toruń ,modelarstwem się interesuje od około 5 latlata głównie elektrykami, Esa, helikopter t-rex450, oraz elektroszybowce: gem, Mdm-1 fox 2,7m rozpiętości, oraz inne

 
Janusz Olszówka
Rocznik 1958, z zawodu elektro-mechanik modelarstwo uprawia od 30 lat członek Kadry Narodowej w klasie modeli z napędem elektrycznym w klasie F5B i F5D Wyczynowo startuje od roku 1994 1994 r. Mistrz Polski w klasie F5B/10 Lubin 1995 r. V-ce Mistrz Polski w klasie F5D i B Lubin 1996 r. Mistrz Polski w klasie F5D Poznań w zespole z Markiem Czubą 1998 r. Mistrz Polski w klasie F5D Poznań w zespole z Markiem Czubą 2000 r. Mistrz Polski w klasie F5D Jelenia Góra w zespole z Markiem Czubą 2001 r. Mistrz Polski w klasie F5D Jelenia Góra w zespole z Markiem Czubą 2002 r. Mistrz Polski w klasie F5D Morzychna w zespole z Hubertem Szawlińskim dwukrotny uczestnik Mistrzostw Świata w Beneszowie w 96r. i Neuhardenberg 98r wspaniały kolega i instruktor nauki i pilotażu wszystkich naszych lataczy.

Janusz obecnie wyspecjalizował się w bardzo trudnej technicznie klasie F5D (tzw. pylon). Praktycznie od roku 2001 jest w tej klasie niepokonany. Pewnie dlatego, że dba o stronę techniczną to jeszcze bardziej dlatego, że jest znakomitym pilotem. Na przestrzeni lat 2001- 2005 we wszystkich prawie zawodach organizowanych w tej klasie w kraju, zajmował pierwsze bądź drugie miejsca. Jest członkiem Kadry Narodowej. W maju 2001r w Pucharze Polski (Morzychna) F5D- Janusz Olszówka zajmuje miejsce I i nieoficjalne w Mistrzostwach Polski w tej klasie miejsce III. Ale już od 2002 roku trwa jego hegemonia. Raz tylko w roku 2003 o 2 sec. przegrał z Andrzejem Westwalem z Aleksandrowa Łódzkiego. Trzeba dodać iż zawody w klasie pylon odbywają się średnio aż trzykrotnie w sezonie i obejmują dwa starty do Pucharu Polski i jeden start w Mistrzostwach. We wszystkich tych zawodach Janusz jest najlepszy. W roku bieżącym do Janusza wspaniale dołączył- Hubert Szawliński- który startując w jego zespole zajął II miejsce i uzyskał tytuł V-ce Mistrza Polski.­

 
Jerzy Mazgaj
Rocznik 1947, modelarstwem zajmuje się od zawsze tzn. od 1 numeru Małego Modelarza . Modelarstwem latającym od 1985 r. założyciel i organizator Klubu Avia w Tarnowie i jego instruktor do chwili obecnej. Ukończył stosowne kursy i szkolenia organizowane przez Aeroklub Polski w celu uzyskania koniecznych do prowadzenia modelarni uprawnień /dyplom instr. I K/ Jeżów Sudecki 92 . Jest także licencjonowanym sędzią sportu modelarskiego kl. II . Umiłowane modele to modele kl. F1A . Uczestniczył w Zawodach o Puchar Antonowa w Kijowie. Startował także w MP w tej klasie, jednakże z uwagi na schorzenia narządów ruchu musiał ograniczyć starty i zająć się działalnością dydaktyczną. Wielokrotnie uczestniczył wraz ze swoimi wychowankami w zawodach modelarskich , a w latach ubiegłych było to niemało wyjazdów od Gliwic aż po Elbląg od Szymanowa aż po Wierzawice. Równolegle do prowadzenia zajęć Klubu Avia w latach 96-99 prowadził też Koło modelarstwa Kartonowego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lisiej Górze. Wiele energii poświęcił uratowaniu Domu Kultury "Mariensztat" w Tarnowie, jednak mocą decyzji władz miejskich Dom Kultury został zlikwidowany , a modelarnia musiała być przeniesiona. Jest naturą niespokojną jasno widzącą swój cel - propagowanie modelarstwa jako remedium na zagrożenia społeczne dzieci i młodzieży stąd cały szereg wystąpień prasowych i na antenie radia dla tego celu spełnienia . Ma wielu przyjaciół wśród modelarzy z całego kraju a także z Ukrainy / Kijów, Czerniowce/ . Obecnie lata makietą Jaka -12 i ulubionymi wolnolotami. na swoim koncie ma kilka artykułów metodycznych zamieszczonych w Modelarzu i tam ­też zamieszczonych opracowań autorskich.
 
Hubert Szawliński
Rocznik 1988 r. Ukończyłem Szkołę Podstawową nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie w 2001r. Obecnie kontynuuję naukę w Gimnazjum nr 8 im. Stanisława Westwalewicza. Modelarstwem interesuję się od najmłodszych lat. Zainteresowanie tą dziedziną zainicjował we mnie tato. Pierwsze kroki w modelarstwie to budowa modeli plastikowych i kartonowych. Następnie przystąpiłem do budowy prostych szybowców jako członek klubu "AVIA" w Domu Kultury "Mariensztat w roku 1998 zbudowałem pierwszy model rc "fly-boy". Pilotażu uczył mnie nie byle kto, bo sam mistrz Polski Pan Janusz Olszówka. Pod jego opieką rozwijałem technikę pilotażu, budując jednocześnie kolejne modele:
"Limbo Dancer", "Akroflyer", "Extra 300S". Fascynowało mnie i nadal fascynuje wykonywanie w powietrzu najdziwniejszych arkobacji i ewolucji, w związku z czym szczególnie zainteresowała mnie klasa F3A. Udało mi się zdobyć 4 miejsce na Mistrzostwach Polski w 2001r w klasie F3A - klub - startowałem modelem "Akroflyer".
Moje inne zainteresowania to elektronika (szczególnie w zakresie modelarstwa) oraz informatyka.­
 
Renart Flądro
Rocznik 1966, mechanik precyzyjny. Modelarstwo uprawia od 1977 r. Wiele czasu poświęcił modelarstwu kosmicznemu budując rakiety czasowe ze spadochronem oraz rakietoplany . Nie zaniedbywał też klas swobodnie latających. Obecnie lata szybowcami RC.
Czołowy aerodynamik grupy.Jest także instruktorem modelarstwa lotniczego i sportowym sędzią modelarskim.­
 
Jerzy Chruściel
Rocznik 1968, elektryk. Buduje modele RC. Obecnie lata modelem półmakiety samolotu PZL 104 Wilga, samodzielnie skonstruował gaźnik RC do silnika KMD 2,5ccm.
 
Janusz Banaś
Rocznik 1960, elektryk i elektronik. Do Klubu należy od 2001 r. Modele latające buduje od 10-ciu lat. Obecnie lata Delfinem - szybowiec konstr.W.Schiera i Trenerem / zestaw / i modelem zboczowym szybowca.Samodzielnie zbudował wyciągarkę do modeli szybowców.
 
Adam Kurdziel
Rocznik 1946, elektronik. Modelarstwem latającym zajmuje się od zawsze. Był jednym z pierwszych, którzy podpisali deklarację członkowską Klubu Avia. Buduje modele szybowców z napędem elektrycznym. Obecnie szlifuje formę do przyszłorocznych zawodów F5B/N. Rozwiązuje problemy elektroniczne członków Klubu.­
 
Jerzy Byszkiewicz
Rocznik 1958, technik mechanik. Modelarstwem zajmuje się od 10 lat .Zbudował wiele modeli szybowców RC. Obecnie lata modelem szybowca rozp. 2,20 z napędem elektrycznym. Buduje też modele półmakiet RC . Rozwiązuje problemy członków Klubu w zakresie rysunku technicznego i konstrukcyjnego /AutoCaD/. Jest także sportowym sędzią modelarskim.
 
Grzegorz Hochołowski

Rocznik 1976, mgr inż. elektronik. Lata modelami szybowców z napędem elektrycznym. Jest autorem szeregu nowatorskich opracowań z dziedziny elektroniki modelarskiej.­­

­

­­
 
Grzegorz Szawica
Rocznik 1967. Buduje modele latające, pływające i figurki. Modelarstwem zajmuje się od 30 lat. Stara się zaszczepić zainteresowanie modelarstwem swojej córce Karolinie, która mając 12 lat steruje już samodzielnie modelami latającymi RC. Ostatnio owładnięty przez myśłi o śmigłowcach RC. Znając Grześka dopnie swego.
 
Józef Wencel
Rocznik 1962, zapalony modelarz od lat, ale dopiero niedawno rozpoczął budowę modelu zakupionego przed laty w CSH - akrobat F3A Żak. 
 
Andrzej Wróblewski 1936-2005

Rocznik 1936, technik chemik - emeryt. W modelarstwo lotnicze wkroczył w 2002 r. Dzięki synowi Jackowi zam.w Toronto stał sie posiadaczem aparatury RC Futaba Skysport, a to z kolei zmusiło go do budowy pierwszego w życiu modelu latającego z nap. elektrycznym PZL 101 Gawron, z zestawu Model Making. Prace wykonał wzorowo i tak został przyjęty do grona "aviatorów". Model został oblatany i Pan Andrzej każdą wolną chwile przeznacza na naukę pilotażu, a także remonty.

W niedzielę 10 lipca 2005 roku w godzinach wieczornych zmarł nasz nieodżałowany kolega i druch w modelraskich zmaganiach - Andrzej Wróblewski. Pomimo wieku seniora, dołaczył do naszej braci i całą swą drogę modelarską musiał pokonać bardzo szybko. I tak też było. Andrzej nauczył sie latać i budować modele z prawdziwego zdarzenia. Był też niezastąpionym kolegą i przyjacielem, a w wielu wypadkach dordcą życiowym.
Teraz pomimo, że będziemy oczekiwać na pojawienie się "złotego Matiza" i Andrzeja w nim wraz z samolotami - on już nie przyjedzie. To najbardziej przejmująca prawda z wszystkich prawd. Lataj Andzreju dalej, my tu, narazie z ziemi będziemy towarzyszyć Ci w podniebnych przygodach.

 
Zbigniew Tworzydło
Rocznik 1958, technik budowy platowców, z zamiłowania paralotniarz PPG i modelarz, Tak jak i wszyscy nasi członkowie związany z Mielcem, Aeroklubem Mieleckim, i mieleckim środowiskiem modelarskim. Buduje modele RC z napędem silnikami spalinowymi jak i elektrycznymi. W jego hangarze znajduje się paralotnia z napędem oraz modele Szyb. z nap. el. Mefisto, Pits special - 15ccm MVVS, i model latający Trenera z nap. spalinowym OS 46 LA - zestaw prod amerykańskiej / Coś tak prostego, że bardziej prosty to już chyba model latający być nie może./
 
Jarosław Jastrzębski
Rocznik 1973. Pasjonat modelowania lotniczego i kosmicznego od 1984 r. Zawodowy Żołnierz. Żonaty z zezwoleniem na uprawianie modelarstwa. Zbudował wiele modeli latających w tym rakiet. Ostatnio zbudował makietę samolotu Pilatus Porter na silniku 50ccm. Jest to druga już holówka w naszym K­lubie.
 
Stanisław Kawa
Rocznik 1972, oficer Straży Granicznej - modelarstwem lotniczym interesuje się od dziecka. Posiada wiele samodzielnie skonstruowanych modeli RC. Ostatnio zaprojektował i zbudował model akrobata RC. Model został oblatany szczęśliwie. Stachu musi niestety dzielić swój cenny czas pomiędzy pracą, domem i lataniem. Mówi,że jest to trudne,ale możliwe.
 
Jarosław Korus
Rocznik 1989, ucz. III kl II Gimnazjum w Tarnowie. modelarzem jest od 4 lat. Do tej pory jeździł autkiem , a teraz będzie latał samolotkiem, bo cóż może takie tam jakies autko. Zbudował samolot Lori z zestawu F-my Model Making z Krosna i już lata . Zdolny młody człowiek. W zmaganiach z przestworzami pomaga mu Tato - Ryszard, którego tez zaczyna brac na latanie.
 
Czarnikowie
Panowie Czarnikowie z Woli Rzędzińskiej - porażeni modelarstwem przez strzały Janusza Olszówki.
 
Włodzimierz Barys
Rocznik 1947, technik mechanik. Od wielu lat buduje modele szybowców, samoloty na uwiązi. Obecnie buduje modele RC.
 
Beata Dawid i syn Patryk Bednarscy
Rodzina Bednarskich Beata Dawid i syn Patryk z Wietrzychowic oblatała szczęśliwie Eurotrenera z MM.
 
Łukasz Żurek
Rocznik 1981 - Brzeszczanin - student Politechniki Rzeszowskiej - Wydz. Budowy Maszyn i Lotnictwa, zapalony modelarz. Nie może sie doczekac kiedy zasiądzie za sterami Benka (konicznie dużego). Tym czasem, aby wprawic sie bardziej w latanie uprawia slalomy lotnicze między latarniami. Dlatego też jest bardzo zaiteresowany Fun Fleyrami 3D.
 
Andrzej Rzeszutko
Przedstawiciel Ciała Pedagogicznego. Modelarstwem zainteresował sie z myśłą o jego wpływie na proces wychowania młodego człowieka. Zamierza w prowadzonej przez siebie placówce oświatowej szeroko propagować idee "pracy organicznej".
 
Kaczecki Piotr
Rocznik 1965, do Klubu przyszedł wraz z synem Mikołajem. Jest członkiem od 2002 roku. Sam buduje i lata modelami RC. sprawuje też nadzór rodzicielski - co nie jest bez znaczenia. Najważniejszym jest jednak to że angażuje się w zaspokajanie potrzeb Klubu od czasu do czasu pozyskując sponsorskie środki, jest bowiem pracownikiem jednej z bardziej znaczących Firm na bardzo znaczącym stanowisku.
 
Duda Krzysztof
Rocznik 1982. Tychowianin. Latactwem zaraził się dość dawno, ale czynnie i od razu z górnej półki zajmuje się od 2005 r. Na początku były elektroszybowce, a od czasu gdy pojawiła się holówka jest zapalonym szybownikiem na DG takim 3,60. Ciągle robi poostępy w akrobacji szybowcowej, a najszybciej ze wszystkich opanował szybowcowy lot holowany. Obecnie kończy budować wilgę, również bardzo wielgachną. Obloty nie za długo. 
 
Świderski Tomasz
Rocznik 1977 - informatyczny informatyk. Tomek to jeden z wielu wychowanków Pana Pycińskiego z Tuchowa. Pomimo upływu tylu lat ten bakcyl się u Tomka utrwalił. I nie wyrugowała go ani praca zawodowa, ani ukochana małżonka z córcią, Tomek jest po prostu modelarzem lotniczym. RC to jego pasja. Teraz buduje makietę szybowca Mucha 100 - No bo jest jedna, a będą dwie holówki.
 
Jania Krzysztof
Rocznik 1960. Krzysiu to jeszcze weteran pracowni w Pałacu Młodzieży. jeden z tych, któremu nie przeszło , a może nawet wróciło. Uprawia elektroszybownictwo. W pracy modelarskiej widać starą dobrą szkołę modelowania. Czasem wspominamy klej Certus. Całkiem niedawno zdał pomyślnie KTP i po latach wylaszowany na szybowce. Cieszymy się ze wrócił.
 
Dolasiński Jan
Rocznik 1989 - jako młodzik już w 1996 uczestniczył w szkoleniu modelarski w naszym klubie. Zmiłowania modelarskie chodziły różnymi drogami. Od prób budowy silników rakietowych aż po samodzielną budowę silników bezszczotkowych. Jest wyróżniającym się uczniem Zespołu Szkól Technicznych w Tarnowie. W swym dorobku ma szereg nowatorskich opracowań wykorzystywanych jako pomoce naukowe w Szkole. Sam projektuje i sam (z pomocą Taty) byduje swe samoloty. Ostatnio majstruje przy modelu Extry 300 S - 2,6 m z silnikiem benzynowym.
 
Stanisław Chorzępa
­Rocznik 1949. Człowiek orkiestra. Wind surfer, żeglarz, myśliwy i  od roku modelarz lotniczy. Sam zbudował szybowiec z napędem elektrycznym i sam nauczył się latać. Lata od roku – nie rozbiwszy jeszcze ani razu s­woje­go dzieła.
 
Ludzie
Członkowie klubu
Tarnowscy Lotnicy Wiecznej Eskadry
Luminarze polskiego lotniczego sportu modelarskiego
Eugeniusz Pyciński - nauczyciel i instruktor z prawdziwego zdarzenia

Członkowie klubu
Wojciech Drwal
Leszek Zborowski
Jacek Tabor
Janusz Olszówka
Jerzy Mazgaj
Hubert Szawliński
Renart Flądro
Jerzy Chruściel
Janusz Banaś
Adam Kurdziel
Jerzy Byszkiewicz
Grzegorz Hochołowski
Grzegorz Szawica
Józef Wencel
Andrzej Wróblewski 1936-2005
Zbigniew Tworzydło
Jarosław Jastrzębski
Stanisław Kawa
Jarosław Korus
Czarnikowie
Włodzimierz Barys
Beata Dawid i syn Patryk Bednarscy
Łukasz Żurek
Andrzej Rzeszutko
Kaczecki Piotr
Duda Krzysztof
Świderski Tomasz
Jania Krzysztof
Dolasiński Jan
Stanisław Chorzępa