Aktualności
Historia
Ludzie
Modele
Porady
Ciekawostki
W warsztacie
Nasze lotnisko
Galeria
Linki

NawigacjaAVIA / Historia
Historia Klubu Avia

Klub modelarstwa lotniczego i kosmicznego AVIA powstał w dniu 16 lutego 1988 roku dzięki inicjatywie grupy modelarzy lotniczych z terenu Tarnowa i przychylnemu stanowisku Kierownictwa Domu Kultury "Mariensztat".

­

Od początku organizacją, a także działalnością szkoleniową zajął się społecznie kolega Jerzy Mazgaj, który w latach 89 -92 zdobył wymagane uprawnienia w zakresie prowadzenia zajęć uzyskując ostatecznie dyplom sportowego instruktora modelarstwa lotniczego klasy pierwszej oraz weryfikację Wydz. Kultury Urzędu miasta Tarnowa. Działalnością szkoleniową kolega Mazgaj zajmuje się do dzisiaj .Grupa inicjatywna to : Janusz Olszówka, Renart Flądro, Janusz Kwiek, Ryszard Skotarski i Jerzy Mazgaj.­

Dzięki porozumieniu z Aeroklubem Mieleckim uzyskano rejestrację modelarni /Nr. Rej 07 / i pozyskano wyposażenie pracowni w postaci zestawów LOK 2. Na przestrzeni lat następnych wzbogacono wyposażenie pracowni o tokarnię, kompresor do malowania, kombajn stolarski prod. łódzkiego PREXERA i wiele narzędzi drobniejszych. Nasz Klub, organizacyjnie jest związany z Aeroklubem Mieleckim i Mieleckim Stowarzyszeniem Modelarzy Lotniczych, z którymi to organizacjami ściśle współpracujemy i realizujemy wspólne imprezy i zawody modelarskie.

Od początku klub nawiązał ścisłą współpracę z sekcją modelarską Aeroklubu Gliwickiego i tam członkowie Klubu Avia podczas sesji wyjazdowych czerpali naukę i doświadczenie od takich znakomitości jak Dr St. Kubit , Witek Stabiszewski , Mieczysław Gumuliński i wielu innych wspaniałych ludzi ze Śląska . Dlatego też członkowie klubu brali udział w zawodach organizowanych przez AG takich jak Zawody o " Statuę Górnika" czy Puchar "Małych Form" Na lata 88- 92 przypada najbardziej intensywny okres działalności Klubu w początkowej jego fazie. uczestniczono w wielu zawodach rangi ogólnopolskiej od Śląska aż po Elbląg, wszędzie zajmując liczące się miejsca . Część modelarzy budowała modele swobodnie latające, kilku budowało modele akrobacyjne na uwięzi, a część już wtedy zajęła się wschodzącą w Polsce dziedziną modelarstwa - modelami z napędem elektrycznym. Czołową postacią modelarstwa akrobacyjnego na uwięzi był niezwykle uzdolniony modelarz/junior/ z Bochni - Tomek Hamuda ,który wywalczył w roku 89 IV miejsce w MP w bardzo dobrze obsadzonej klasie. Natomiast klasy " elektryczne" zdominowali dwaj modelarze seniorzy Janusz Olszówka i Marek Czuba , którzy od tamtej pory z małymi przerwami są członkami Kadry Narodowej w klasie F5D.

Od samego początku w pracy Klubu położono szczególny nacisk na sferę wychowawczą uprawianej dyscypliny , gdzie tak podczas pracy w modelarni jak i podczas zawodów w sposób szczególny kształtuje się umiejętność pracy i współżycia w grupie, a także zdobywa się niezbędną i rzetelną wiedzę przynajmniej z kilku dziedzin nauki.
W latach 1989 i w 1992 przygotowano i przeprowadzono po raz pierwszy na terenie tarnowskim Zawody Modeli Balonów na ogrzane powietrze. Termin tych zawodów ustalono na ostatnią niedzielę ferii zimowych .Miało to na celu zagospodarowanie wolego czasu dzieci i młodzieży podczas dni wolnych od nauki . Zawody cieszyły się średnim zainteresowaniem pomimo dostarczenia do wszystkich szkół Tarnowa materiałów tak metodycznych jak i regulaminów , a w niektórych przypadkach także potrzebnej bibuły. Nauczyciele bowiem uznali / już wtedy/ że to dużo pracy i w dodatku trudnej - czyżby już wtedy wystąpiły zwiastuny kryzysu ? Nie sposób tu wymieniać wszystkich "osiągnięć ". Ważne jest, że jesteśmy, działamy , latamy, jest nas coraz więcej . Ostatnio dzięki wspaniałemu człowiekowi Panu Mieczysławowi Bieniowi - Dyrektorowi Wyższej Szkoły Biznesu w Tarnowie uzyskaliśmy pomieszczenie , którego nie powstydziłby się żaden Klub i możemy w nim zrobić dokładnie wszystko. Z poprzedniego pomieszczenia / piwnica DK Mariensztat" / wywalił nas / likwidując DK i Fundację / kolejny "wspaniały" chyba już były Prezydent miasta Tarnowa Pan Józef Rojek, realizując w ten sposób szeroki program pracy z młodzieżą.
Dzięki też kolejnemu tym razem naprawdę wspaniałemu człowiekowi Panu Burmistrzowi miasta Żabno - Stanisławowi Dziubli - mamy gdzie latać, albowiem w miejscowości Morzychna posiadamy lądowisko wprawdzie niezbyt duże, ale zawsze. W Morzychnie już po raz czwarty, czyli od roku 1988 rozgrywamy Ogólnopolskie zawody modeli z napędem elektrycznym, a w tym roku 2002 rozegraliśmy po raz pierwszy oficjalne Mistrzostwa Polski. Nie bez znaczenia będzie tu wspomnieć o fakcie uczestnictwa dwóch naszych czołowych "ORŁÓW" Janusza i Marka w mistrzostwach Świata w Benesovie /Czechy/ w 1996r i w 1998r w Neuhardenberg /Niemcy/ Lata 94-2002 to jedno wielkie pasmo sukcesów duetu Olszówka - Czuba i kolejne tytuły Mistrza Polski w klasie F5D . Także inne dziedziny modelarstwa w tych latach nie były zaniedbywane pomimo okresu tzw." chudego" albowiem uaktywniła się grupa modelarzy kartonowych i tak w latach 1995-1998 to kolejne tytuły Mistrzów Polski podczas Mistrzostw Polski modeli Kartonowych w Skawinie. Takie nazwiska jak Pankowski Rafał czy Marek i Ryszard Mazgajowie przez jakiś czas budziły duży respekt wśród budowniczych tych kartonowych cudeniek .Obecnie ograniczono uczestnictwo w MP modeli kartonowych by innym też dać szanse. W tej chwili w pracowni Klubu powstają przede wszystkim modele latające tak z napędem elektrycznym jak i spalinowym tzw. rekreacyjne ale i wyczynowe. W ostatnim czasie pojawił się nowy talent modelarski w osobie Huberta Szawlińskiego / junior/, który w roku 2001 wywalczył IV miejsce w Mistrzostwach Polski w klasie F3A club . Obecnie Klub zrzesza 27 modelarzy w tym 12 seniorów i 15 młodzików i juniorów.

 
Historia
Zawody
Wydarzenia

Artykuły
Historia Klubu Avia
Witold Kasprzyk- kaspewing
Historia BKB
Krótka biografia Stefana Brochockiego, twórcy i konstruktora BKB-1
Operacja III Most
"Chłopski Ikar znad Dunajca"